Pedagogika
Upravljanje človeških virov
Osnovni podatki o predmetu
1. Ime predmeta: Upravljanje človeških virov
2. Koda predmeta:
3. Nosilka predmeta: izr. prof. dr. Dejan Hozjan
4. Število ECTS kreditnih točk: 6
5. Učni jezik: slovenski
Podatki o umeščenosti predmeta
6. Študijski program: Edukacijske vede
7. Vrsta in stopnja študijskega programa: 1. stopnja, univerzitetni
8. Vrsta predmeta: obvezni
9. Letnik študija: 2.
10. Semester: 4.
11. Študijska smer: /
2. Steber programa: /
Obveznosti
13. Oblike neposredne pedagoške obveznosti (kontaktne ure):
Oblika izvedbe | Število ur | Število KT | Izvajalec |
predavanja (P) | 45 | 1,5 | učitelj |
seminarske vaje (SV) | 30 | 1 | sodelavec |
SKUPAJ | 75 | 2,5 |
14. Samostojno študentovo delo:
Oblika aktivnosti | Število ur | Število KT |
seminarska naloga (SN) | 30 | 1 |
študij literature in virov (ŠL) | 45 | 1,5 |
izpit in priprava na izpit (PI) | 30 | 1 |
SKUPAJ | 105 | 3,5 |
Cilji in kompetence
15. Predznanje, ki ga mora imeti študent:
- pogoji za vpis v II. letnik
16. Učni cilji predmeta in kompetence:
Cilji:
- Seznanitev s temelji upravljanja človeških virov v različnih izobraževalnih okoljih in vlogah.
- Usposobitev za uspešno vodenje, komuniciranj in razumevanje skupinskih dinamik
Splošne kompetence:
- Zmožnost uporabe osnovnih metod in tehnik za upravljanje človeških virov
- Razvijanje komunikacijskih spretnosti za učinkovito delo v skupini
- Poznanje skupinskih dinamik in sposobnost upravljanja le teh
Predmetnospecifične kompetence*:
- zmožnost razumevanja organizacijskega vedenja
- poznavanje temeljnih značilnosti zdravega delovnega in organizacijskega okolja
Vsebina predmeta in literatura
17. Opis vsebine.
- Komunikacija v skupini
- Moderiranje skupinskih procesov
- Upravljanje, reševanje konfliktov in mediacija
- Osnovne metode skupinskega dela
- Motivacija pri skupinskem delu
- Skupinske dinamike
- Vodenje in leadership
- Preprečevanje stresa, izgorelosti ter psihičnega in čustvenega nasilja (mobbing)
18. Literatura:
Osnovna literatura:
Brečko Daniela, 2002, Andragogika in razvoj človeških virov v (navideznem) nasprotju:kdo nadzoruje učenje odraslih?. V: Andragoška spoznanja, leto 6, št. 2, str. 56-63.
- Brečko Daniela, 1998, Kako se odrasli spreminjamo?: socialna komunikacija in osebnostni razvoj. Didakta, Radovljica.
- Brečko Daniela, 2006, Razvijanje osebnega socialnega kapitala, Planet GV, Ljubljana.
- Brečko Daniela, 2003, »Mobbing« - psihično in čustveno nasilje na delovnem mestu. V: HRM, leto 1, št. 1, str. 62-64
- Findeisen Dušana, 2005, Za premagovanje poklicne izgorelosti potrebujemo izobraževanje: osebni izobraževalni moduli za preprečevanje in zdravljenje izgorelosti (1. del). V: Andragoška spoznanja, leto 11, št. 2, str. 37-51.
- Brečko Daniela, 2007, Navdušujoče vodenje:bodimo uspešni z veščinami navdušujočega vodenja. V: HRM, leto 5, št. 17, str. 19-25.
- Nusdorfer Jana, 2007, Izobraževanje za preprečevanje poklicne izgorelosti. V: Andragoška spoznanja, leto 13, št. 2, str. 78-88.
- Goleman Daniel., 2001, Čustvena inteligenca na delovnem mestu. Mladinska knjiga, Ljubljana.
- Toplak Cirila (ur.), 2001, Moderiranje skupinskih procesov. Umanotera, Ljubljana.
19. Predvideni študijski dosežki:
Znanje in razumevanje:*
- Poznavanje in razumevanje osnovnih konceptov skupinskih dinamik
- Konceptualizacija skupinskega vedenja
- Poznavanje dejavnikov za razvoj zdravega delovnega okolja in preprečevanje negativnih dejavnikov kot so stres, izgorelost ter psihično in čustveno nasilje (mobbing)
Uporaba:*
- usposobljen/usposobljena za učinkovito komunikacijo v skupini
- zmožen/zmožna moderiranja skupinskih procesov
Refleksija:*
- Zmožen/zmožna razumevanja in analize posledic individualnega, medosebnega, skupinskega in medskupinskega vedenja
Oblike in metode poučevanja, učenja ter ocenjevanja
20. Metode poučevanja in učenja:
- predavanja študij literature seminarsko delo konzultacije samostojni študij vaje v manjših skupinah.
21. Načini preverjanja znanja:
- Pisni izpit po predavanjih (vsebina predavanj, vaj in seminarjev): 60 % ocene
- Seminarski izdelek: 30 % ocene
- Predstavitev seminarskega izdelka: 10 % ocene
Pogoji in viri
22. Delitev na skupine.*
- V skladu z veljavnimi normativi.
23. Potrebni materialni viri za izvedbo predmeta.
- Seminarska učilnica s projektorjem
24. Potrebni človeški viri za izvedbo predmeta.*
- 1 habilitiran visokošolski učitelj in
- 1 habilitiran visokošolski sodelavec
Evalvacija
25. Metode in oblika evalvacije.
Sprotna evalvacija med potekom predavanj in seminarjev Evalvacijski vprašalnik ob zaključku Vključenost v fakultetni sistem zagotavljanja kakovosti.
Učni načrt pripravila: prof. dr. Ana Krajnc
Novice
9. jan. | Novice
Praznični inkluzivni ples
Ob zaključku leta 2024 je na UP Pedagoški fakulteti potekal praznični inkluzivni ples, ki so ga v okviru projekta Erasmus+ FutureIDEA izvedli visokošolski učitelji in sodelavci izr. prof. dr. Vanja Kiswarday, asist. Maja Rejc in mag. Vid Lenard.
6. jan. | Novice
LIKOVNO OBARVANA DOBRODELNA AKCIJA »Barve so moje misli, čopič so moje besede, platno so moji spomini«
Namen akcije je zbrati čim več akrilnih in akvarelnih barv, lesenih barvic, slikarskih platen, risalnih listov in čopičev, ki bodo podarjeni domovom za starejše po Sloveniji.
Dogodki
17. jan. - 18. jan. | Dogodek Koper