Inkluzivna pedagogika

Psihologija igre

 
Splošne informacije:

UČNI NAČRT PREDMETA

Predmet:

Psihologija igre

Course title:

Študijski program in stopnja

Študijska smer

Letnik

Semester

Inkluzivna pedagogika, 2. stopnja

/

1. ali 2.

1. ali 2. ali 3.

Vrsta predmeta

Izbirni

Univerzitetna koda predmeta:

Predavanja

Seminar

Sem. vaje

Lab. vaje

Teren. vaje

Samost. delo

ECTS

30

/

30

15

/

105

6

Projektna naloga 15 ur = 0,5 KT; študij literature in virov 30 ur = 1 KT; izpit in priprava na izpit 30 ur = 1 KT; praksa 30 ur = 1 KT

Nosilec predmeta:

doc. dr. Tina Kavčič

Jeziki:

Predavanja:

slovenski

Vaje:

slovenski

 

Vsebina:

Opredelitev igre, funkcije igre in njen pomen za spoznavni, socialni in govorni razvoj otrok, spoznavne in socialne vrste igre, razvoj igre od rojstva do odraslosti, vloga mentalno razvitejšega partnerja v igri otrok (območje bližnjega razvoja), spodbujanje igre, vloga igre v izobraževanju, igra otrok s posebnimi potrebami, igra otrok v različnih kulturah, pomen različnih igrač za igro (strukturiranost, realističnost, spolna stereotipnost igrač), opazovanje in ocenjevanje igre.

 

Temeljni literatura in viri / Readings:

Marjanovič Umek, L., Zupančič, M. (ur.) (2006). Psihologija otroške igre: od rojstva do vstopa v šolo, 1. dopolnjena izdaja. Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni inštitut Filozofske fakultete.

Marjanovič Umek, L., Zupančič, M. (ur.) (2004). Razvojna psihologija. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete.

 

Cilji in kompetence:

Cilji:

  • spoznavanje zakonitosti razvoja igre od rojstva dalje;
  • razumevanje pomena igre za otrokov razvoj in učenje;
  • razumevanje vloge različnih igrač in odraslega v igri otrok;
  • pridobivanje spretnosti za uporabo pridobljenega znanja pri delu z otroki in mladostniki (tudi s posebnimi potrebami).

Kompetence:

  • zmožnost razumevanja konceptov in kritične analize teh konceptov, znanstvenih izhodišč ter sodobnih dosežkov, ki usmerjajo študenta/-ko k analiziranju in reševanju pedagoških izzivov in problemov;
  • zmožnost kritičnega presojanja in izbora različnih pedagoških pristopov glede na vlogo igre in igrač;
  • zmožnost utemeljevanja in uporabe znanja o igračah, vlogi odraslega in razvoja igre pri strokovnem delu;
  • zmožnost ocenjevanja igre otrok in mladostnikov.

 

Predvideni študijski rezultati:

Znanje in razumevanje:

  • poteka razvoja različnih vrst igre od rojstva do odraslosti,
  • vloge različnih značilnosti igrač,
  • vloge vrstnikov in odraslih pri (ne)formalnem poučevanju,
  • različnih načinov opazovanja in ocenjevanja igre,
  • medkulturnih razlik v igri otrok.

 

Metode poučevanja in učenja:

  • predavanja,
  • diskusija,
  • metoda dela s teksti,
  • samostojno učenje,
  • analiza videoposnetkov,
  • opazovanje in ocenjevanje igre v vzgojno izobraževalnih inštitucijah,
  • izkustveno učenje.

 

Načini ocenjevanja:

Delež (v %)

Način (pisni izpit, ustno izpraševanje, naloge, projekt)

  • -pisni izpit,
  • -sodelovanje na vajah.

70 %,

30 %.

 

Reference nosilca / Lecturer's references:

  1. ZUPANČIČ, M., KAVČIČ, T., CECIĆ ERPIČ, S. (1999). Vzdolžna primerjava malčkove igre z igračami v interakciji z mamo in s testatorko. Psihološka obzorja, 8(2/3), 59-86.
  2. KAVČIČ, T. (2004). Igra dojenčka in malčka. V L. MARJANOVIČ UMEK in M. ZUPANČIČ (ur.), Razvojna psihologija. Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni inštitut Filozofske fakultete, 278-289.
  3. MARJANOVIČ UMEK, L., KAVČIČ, T. (2006). Otroška igra. V: MARJANOVIČ UMEK, L., ZUPANČIČ, M. (ur.). Psihologija otroške igre: od rojstva do vstopa v šolo. Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni inštitut Filozofske fakultete, 41-58.
  4. KAVČIČ, T. (2006). Igra dojenčka in malčka. V: MARJANOVIČ UMEK; L., ZUPANČIČ, M. (ur.). Psihologija otroške igre: od rojstva do vstopa v šolo. Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni inštitut Filozofske fakultete, 59-79.

 

icon open book

Novice

9. jan. | Novice

Praznični inkluzivni ples

Ob zaključku leta 2024 je na UP Pedagoški fakulteti potekal praznični inkluzivni ples, ki so ga v okviru projekta Erasmus+ FutureIDEA izvedli visokošolski učitelji in sodelavci izr. prof. dr. Vanja Kiswarday, asist. Maja Rejc in mag. Vid Lenard.

6. jan. | Novice

LIKOVNO OBARVANA DOBRODELNA AKCIJA »Barve so moje misli, čopič so moje besede, platno so moji spomini«

Namen akcije je zbrati čim več akrilnih in akvarelnih barv, lesenih barvic, slikarskih platen, risalnih listov in čopičev, ki bodo podarjeni domovom za starejše po Sloveniji.

icon arrow more

Dogodki

17. jan. - 18. jan. | Dogodek Koper

UP PEF na Informativi

icon arrow more